www.zzwp-bydgoszcz.pl
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego    Kujawsko-Pomorski Zarząd Wojewódzki w Bydgoszczy
 • Strona główna
 • Mapa strony
 • Kontakt

13.12.2019

Posiedzenie Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP

W dniu 12 grudnia 2019 r. odbyło się posiedzenie Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP z udziałem Honorowych Członków Związku Kol. płk Jana Czerniaka i Kol. płk Jana Długoszewskiego, przewodniczących Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej Grzegorza Sikorskiego, Wojewódzkiego Sądu Koleżeńskiego Andrzeja Dargacza i prezesów Kół.

Celem posiedzenia było przedstawienie sprawozdania Zarządu Wojewódzkiego za  2019 r. oraz omówienie „Planu Pracy na 2020 r. oraz Planu dochodów i wydatków na 2020 r.. Podsumowania 2019 r. dokonał prezes ZW kol. Józef Mól stwierdzając, iż prawie wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia zostały zrealizowane. Nie zorganizowano Konkursu Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich ze względu na niechęć władz gminy Białe Błota do jego organizacji (nasz związek nie jest w stanie samodzielnie takie przedsięwzięcie zorganizować). Prezes podziękował członkom prezydium ZW i prezesom kół za zaangażowanie i osiągnięcia w realizacji celów statutowych Związku. Plan pracy na 2020 r. przedstawił kol. Stanisław Mandziuk, a Plan dochodów i wydatków kol. Stanisław Terlikowski.  Po przedyskutowaniu w/w dokumenty zostały zatwierdzone jednomyślnie. Kol. S. Terlikowski apelował o zwiększenie prenumeraty GWiR oraz angażowanie zarządów kół w pomoc przy wypełnianiu deklaracji podatkowych tym, którzy chcą przekazać 1% na nasz związek, a mają trudności z realizacją tego zamiaru. Kol. G. Sikorski omówił treść Poradnika Komisji Rewizyjnych i przedstawił założenia WKR na 2020 r.

Zarząd podjął uchwałę o wyróżnieniu Wpisem do Honorowej Księgi Zasłużonych organizacji wojewódzkiej kol. Grzegorza Romanowskiego z Koła Nr 7 w Inowrocławiu.

Zgodnie z uchwałą Zarządu Głównego ZŻWP  z dnia 24 września 2019 r. na funkcję Pełnomocnika Zarządu Wojewódzkiego ds. współpracy z Fundacją Pomocy Emerytom i Rencistom Wojskowym powołano kol. Józefa Milewskiego.

Prezes ZW wręczył podziękowania darczyńcom, którzy przekazali na Związek 1% podatku należnego za 2018 r., życzył radosnych świąt i pomyślności wszystkim członkom i sympatykom Związku.

Posiedzenie zakończyło się składaniem sobie wzajemnie życzeń i wspólnym posiłkiem.

W zakładce /Prawo – Poradnik Komisji Rewizyjnych

17.10.2019

Ostatnie pożegnanie Kol. Jana Dudy

Z żalem informujemy, iż w dniu 16 października odszedł „Na Wieczną Wartę” Kol. Jan Duda – wieloletni Skarbnik Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP – nasz serdeczny Kolega i Przyjaciel.

Uroczystość żałobna odbyła się w Kaplicy na Cmentarzu Ewangelicko-Ausburskim przy ul. Zaświat 6  dnia 19 października 2019 r., po czym nastąpiło złożenie ciała zmarłego do grobu.

Pożegnanie odbyło się w gronie Rodziny, kolegów ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, przyjaciół i znajomych zmarłego, w asyście wojskowej i sztandarów Zarządu Wojewódzkiego i Koła Nr 3 Związku.

Rodzinie Zmarłego składamy szczere wyrazy współczucia i łączymy się w bólu.

Zmarłego, w imieniu Związku i przyjaciół, pożegnał prezes Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego kol. Józef Mól.

Pożegnanie Kol. Jana Dudy

 

30.09.2019

„KU CZCI POMORDOWANYCH” – Uroczystości na Szwedorowie

Powrót wspomnieniami …

Niedziela, 15 września, Bydgoszcz ul. Ugory, Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. To miejsce, w którym pod znaczącym hasłem KU CZCI POMORDOWANYCH rok za rokiem spotykają się „Szwederowiacy”, by uczcić pamięć i wspomnieć przerażające chwile z 1939 roku. Razem ze „Szwederowiakami” przeżywali te chwile politycy, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, harcerze, młodzież a także my – reprezentując Kujawsko – Pomorski Zarząd Wojewódzki i Koło nr 1 w Bydgoszczy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

 

Miło wspomnieć, że organizatorem tego wydarzenia jest Rada Osiedla Szwederowo pod kierownictwem Przewodniczącego Rady majora Aleksandra Deja – członka naszego Koła. Wystawienie Warty Honorowej przed tablicą Pamięci Pomordowanych, udział Kompanii Honorowej WP i Orkiestry Wojskowej podniosło uroczysty charakter tego wydarzenia.

Godz. 10.00 – Msza Św. celebrowana przez biskupa Diecezji Bydgoskiej ks. bp Jana Tyrawę. Przy tablicy Pamięci Pomordowanych uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Narodowego przy taktach Orkiestry Wojskowej. Wspomnienia poparte faktami z wypowiedzi świadków przedstawił pisarz, historyk dr Wiesław Trzeciakowski . Po wystąpieniach oficjeli i Salwie Honorowej złożyliśmy wiązanki kwiatów pod tablicą Pamięci Pomordowanych. Po tej części uroczystości w umysłach wszystkich zapewne pozostały mocno zaakcentowane słowa NIGDY WIĘCEJ WOJNY.

Pod hasłem KU PAMIĘCI POMORDOWANYCH na Wzgórzu Dąbrowskiego przygotowano i przeprowadzono biegi dla przedszkolaków, dzieci ze szkół specjalnych, dzieci ze szkół podstawowych oraz bieg główny. Na zakończenie wręczono nagrody.

 Przywracając wspomnienia, nie budząc nienawiści, w przyszłym roku też tam będziemy.

Edmund Łączny

20.09.2019

Święto Lotnictwa 2019 – Bydgoszcz

Znamy swoje miejsce w szyku, ale ……
28 sierpnia Święto Lotnictwa.
Może w inne dni, może inne daty, jednak od 1980 roku przy pomniku nazywanym przez społeczność Bydgoszczy „Pomnikiem Lotników” spotykali się przedstawiciele tzw. Garnizonu Lotniczego a na ich czele Dowództwa Jednostek Lotniczych, by oddać ukłon by oddać cześć tym pilotom, którzy otwierali piękne karty polskiego lotnictwa i tych, którzy ginęli dla Naszej Ukochanej Polskiej Ojczyzny. W uroczystościach tak jak co roku brali udział przedstawiciele najwyższych władz województwa i władz terenowych a także mieszkańcy Bydgoszczy. Byli także zapraszani każdego roku członkowie koła, obecnie Kola Związku Żołnierzy Wojska Polskiego zorganizowanego przy 2 Korpusie OP. Tu należy nadmienić, że inicjatorem budowy tego pomnika był Bydgoski Klub Seniorów Lotnictwa a jego grupa członków należy także obecnie do Koła ZŻWP.


Tyle słów wstępu, by ze smutkiem poinformować, że pierwszy raz od prawie 40 lat Koło które skupia przedstawicieli wszystkich byłych jednostek „stalowych mundurów” nie zostało oficjalnie zaproszone. Znamy swoje „miejsce w szyku”.
Nie mogliśmy wystawić Naszego Sztandaru, ale wśród władz państwowych i samorządowych przedstawicieli wojska, przedstawicieli instytucji społecznych byliśmy i my bo taka nasza wewnętrzna potrzeba. Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Pracowników i Sympatyków 2 KOP zaprosił naszego prezesa do wspólnego złożenia wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Dziękujemy.
Po uroczystościach pod Pomnikiem Lotników przeszliśmy z kolegami z Bydgoskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszenia Żołnierzy Pracowników i Sympatyków 2 KOP i niewielką grupą mieszkańców pod Pomnik stojący w parku 2 Korpusu Obrony Powietrznej. Tam także złożyliśmy wiązanki kwiatów. Byliśmy także tam by oddać cześć i wspomnieć o naszych kolegach z wszystkich jednostek, w których przygotowywano młodych Polaków do obrony granic Naszej Polskiej Ojczyzny. Tu konieczna uwaga: To nie my to nie oni ustalali granice Naszej Ojczyzny. Byliśmy tam by oddać cześć pilotom, którzy zginęli w katastrofach lotniczych w rejonie Bydgoszczy wykonując loty szkolno-bojowe.

Po krótkim wprowadzeniu prezesa głos zabrał kandydat na Posła Rzeczpospolitej Polskiej Jan Szopiński. Przedstawił znaczenie i rolę naszego miasta w rozwoju polskiego lotnictwa nie pomijając żadnego okresu jego znaczenia i rozwoju. To piękne. Serdecznie dziękujemy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania. To bardzo krótkie spotkanie zakończyliśmy głęboko wpojoną świadomością, że pamięć nasza nie jest wybiórcza.

Edmund Łączny

16.07.2019

Pamięci Prezesa Honorowego K-PZW ZŻWP płk Maksymiliana Buczka

W dniu 15 czerwca 2019 r. pożegnaliśmy Honorowego Prezesa Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP  zmarłego w dniu 12.06.2019 r. Pożegnanie odbyło się na cmentarzu komunalnym przy ul Wiślanej w Bydgoszczy. Uroczystość celebrował ks. prał. płk Józef Kubalewski były dziekan IWsp SZ, a obecnie proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. W pożegnaniu wzięli udział członkowie Rodziny, przyjaciele, współpracownicy oraz liczni członkowie związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Kondukt żałobny otwierały sztandary Związkowe wystawione przez Zarząd Wojewódzki i Koło nr 3 naszego Związku. W imieniu Związku i przyjaciół zmarłego pożegnał kol. Józef Mól.

Płk Maksymilian Buczek urodził się 16 kwietnia 1929 r. w miejscowości Brodne-Józefów na ziemi łęczyckiej. Po zakończeniu II Wojny Światowej wstapił do powszechnej organizacji „Służba Polsce”, a w 1949 roku do Oficerskiej Szkoły Piechoty nr 3 w Elblągu. Po mianowaniu na stopień oficerski został dowódcą plutonu, a następnie kompanii w tejże szkole. W 1954 roku, skierowano Go do Akademii Sztabu Generalnego. Już jako oficer dyplomowany służył w 55 pułku piechoty w Braniewie będąc szefem rozpoznania pułku, a następnie zastępcą dowódcy pułku ds. liniowych. W latach 1964-1969 dowodził 49 pułkiem zmechanizowanym w Wałczu. W kolejnych latach kierował Wydziałem Szkolenia w Sztabie Pomorskiego Okręgu Wojskowego i służył w 8 Dywizji Zmechanizowanej  jako zastępca dowódcy ds. liniowych. Służbę wojskową zakończył w 1978 roku na stanowisku szefa Oddziału X Sztabu POW w stopniu pułkownika. Za swą ofiarną służbę został odznaczony Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi i licznymi odznaczeniami resortowymi oraz zagranicznymi.

 

Po zakończeniu służby wojskowej kontynuował działalność w sferze obronnej w różnych instytucjach cywilnych, a do 80 roku życia jako kierownik sekcji spraw obronnych i obrony cywilnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy. 

Zaangażował się w działalność Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych od początku jego powstania. Był założycielem Koła nr 3 przy Dowództwie POW i jego wiceprzewodniczącym. Był członkiem Zarządu Wojewódzkiego i Zarządu Głównego Związku. W latach 2002-2005 kierował Zarządem Wojewódzkim jako prezes. W 38-letniej działalności Związkowej był aktywnym na wszystkich szczeblach Związku. Za zasługi dla Związku został odznaczony „Złotym Krzyżem z Gwiazdą” Związku, wpisany do Księgi Honorowej Związku. Zapamiętamy Go jako serdecznego kolegę, zawsze gotowego do pomocy i wsparcia kolegów, jako „duszę towarzystwa”.  Pozostawił ślady w historii Wojska Polskiego, na kartach naszej związkowej kroniki, ale przede wszystkim w naszej pamięci.

 

13.06.2019

Pogrążeni w smutku informujemy

W dniu 12 czerwca 2019 r. zmarł płk w st. spocz Maksymilian Buczek Honorowy Prezes Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZZWP. Pożegnanie i odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku odbędzie się w dniu 15 czerwca (sobota) 2019 r. o godz. 8:30 na cmentarzu przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy. Prosimy zarządy kół o wystawienie sztandarów i apelujemy do wszystkich o udział w tej smutnej uroczystości. Serdeczne wyrazy współczucia dla Rodziny. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

 

04.06.2019

Ostatnie pożegnanie Pułkownika Stanisława Nawrockiego

  30 maja 2019 roku na cmentarzu parafii p.w. NMP  w Inowrocławiu licznie zgromadzeni członkowie Koła nr 14 Kujawsko-Pomorskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego pożegnali zmarłego Kolegę pułkownika Stanisława Nawrockiego. który zmarł 8 maja 2019 roku. Słowa pożegnania wygłosił (treść poniżej) członek Zarządu ZŻWP Kol.  – płk Janusz Sosiński.

laudacja – ppłk Nawrocki

Kujawsko-Pomorski Zarząd Wojewódzki ZŻWP reprezentował kol. Stanisław Mandziuk (autor wpisu i zdjęć).

23.05.2019

Rok Stulecia Państwa Polskiego

Nasze Koło nie zapomina o wielkich wydarzeniach historycznych

          ROK STULECIA PANSTWA POLSKIEGO minął. Minoł okres wielkich patriotycznych wydarzeń, których w gminie Białe Błota byliśmy inicjatorami i współorganizatorami. Ósmy maja 2019 rok. W całej Polsce zwłaszcza w samorządach uroczyście obchodzono zakończenie drugiej wojny światowej. Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskim zniewoleniem, nad okrutną barbarzyńską wojną.
          W Gminie Białe Błota w której od wielu, wielu lat inicjowaliśmy i współorganizowaliśmy obchody Świąt Państwowych i wydarzeń patriotycznych także o tym tak ważnym dniu pamiętano. Jak zwykle. Jednak w tym roku tylko z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Białych Błotach im. Juliusza Verne’a w południe zapaliliśmy

 

 

 

 

znicz pod Pomnikiem Katyńskim a wiązanki kwiatów złożyliśmy pod Pomnikiem Stulecia Państwa Polskiego przy Szkole Podstawowej i Pomnikiem przy ul. Szubińskiej – Pomordowanych mieszkańców naszej gminy w pierwszych dniach drugiej wojny światowej.

          Spoglądajmy z wielkim uznaniem na młodzież która nie tylko realizuje zobowiązania przekazane przy osłonięciu Pomnika Stulecia Państwa Polskiego przez Panią Dyrektor Szkoły Danutę Ferensztain,która powiedziała: „Przyjmujemy opiekę nad pomnikiem, jako szczególne wyróżnienie. Wielki to zaszczyt
– ale i obowiązek, który zostanie wpisany w programy naszej szkolnej działalności. Będziemy troszczyć się o ten Pomnik. Chcemy, żeby w naszych szeregach trwał duch poszanowania pamięci poległych za wolność i szacunku dla żyjących. A przede wszystkim dziękujmy im za to, że w tak piękny sposób oddali cześć tym którzy przelewali krew za wolną, niepodległa demokratyczną Polskę.”

          Uczestniczący w tym patriotycznym wydarzeniu Prezes Koła na zakończenie do uczniów między innymi powiedział: „(…) nauka to Wasza praca a więc pracujcie, a osiągniętą wiedzę wykorzystujcie w swym działaniu tak, by nigdy nie doszło do największego nieszczęścia ludzkości jakim jest wojna.”

          Przed naszym Pomnikiem przy ul. Ks. Józefa Schulza w Bydgoszczy także. 8 maja zapaliliśmy znicz. To ukłon i oddanie czci pilotom, (przedstawionym na tym pomniku), którzy zginęli w katastrofach lotniczych przygotowując się do obrony granic Naszej Kochanej Polskiej Ojczyzny. Do tego, by nigdy nie było
1 września a potem 8 maja.

17.05.2019

Podsumowanie pracy Koła nr 1 za 2018 rok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Był taki rok…….rok 2018 już poza nami

          Nie był to zwykły rok – rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości Państwa Polskiego. Myślę że warto jeszcze powrócić do tych chwil, którymi żyliśmy przez cały rok. Przygotowane i realizowane z tej okazji przez nas wydarzenia to powód do dumy. Spełniło się wiele oczekiwań, które były wyrazem szacunku i osobliwości tej rocznicy, dla nas byłych żołnierzy, jak i dla tych z którymi mamy bliskie kontakty. Przekazujemy bowiem tradycje wojskowe, odniesienia patriotyczne, a przede wszystkim naszą wiedzę i doświadczenie zdobyte poprzez lata wiernej służby. Kalendarz naszych zamiarów obejmował standardowo udział w uroczystościach państwowych i wojskowych, ze szczególnym podkreśleniem Święta Wojska Polskiego, Święta Lotnictwa i Święta Niepodległości. Szukaliśmy sprzymierzeńców do współpracy w przygotowaniu uroczystości rocznicowych. Pomysły to początek realizacji zamierzeń. Potrzebne jest uznanie i poparcie środowisk młodzieżowych, samorządowych i organizacji pozarządowych, by wspierać nasze zamiary. Nie przypadkowo włączyliśmy się czynnie do obchodów 100-lecia Niepodległości w gminie Białe Błota. Tu od lat współpracujemy organizując wspólnie wiele uroczystości rocznicowych i patriotycznych na terenie gminy. Nie mogę pominąć władz samorządowych miasta Bydgoszczy, a także bydgoskich osiedli mieszkaniowych takich jak Błonie czy Szwederowo. Władze Bydgoszczy i Rady tych osiedli pomagają nam i współpracują z nami. Przykładem może być wspierane działania przy nadaniu nazwy jednemu z parków w Bydgoszczy „Parku im. 2. Korpusu Obrony Powietrznej”. Życzliwość i wsparcie samorządowców stworzyło możliwość lokalizacji i pobudowania w tym parku postumentu, który upamiętnia jednostki „stalowych mundurów”, a co bardzo ważne, pilotów jednostek lotnictwa Bydgoszczy, którzy stracili życie w katastrofach lotniczych podczas wykonywania zadań szkoleniowych.

          Niespokojny „duch”, Prezes naszego Koła i wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Bydgoszczy płk dypl. w st. spocz. Edmund Łączny, już jesienią 2017 roku wystąpił na Sesji Rady Gminy Białe Błota z listem intencyjnym Związku Żołnierzy Wojska Polskiego o czynne uczestniczenie wszystkich mieszkańców, władz samorządowych i wszystkich organizacji społecznych do wspólnych obchodów 100-lecia Niepodległości na terenie Gminy. Inicjatywa została przyjęta. Ukonstytuował się Społeczny Komitet Honorowy Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego. Zadanie komitetu polegało na kształtowaniu polskości i patriotyzmu poprzez organizację aktywnych działań kulturalno-edukacyjnych skierowanych do dzieci
i młodzieży ze szkół gminy Białe Błota, ze szczególnym podkreśleniem i upamiętnieniem patriotyzmu regionalnego i ogólnopolskiego.
Wspólne inicjatywy Społecznego Komitetu oraz Zarządu i członków naszego Koła owocowały obchodami wielu uroczystości i rocznic, w których braliśmy udział ze sztandarem i wiązankami kwiatów by oddać honory miejscom pamięci.

Oto przykłady wydarzeń o charakterze patriotycznym:

 • wrzesień 2018 – obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej:
  Uroczystość przy pomniku Pomordowanych Mieszkańców Gminy, a także udział w uroczystości upamiętniającej rocznicę mordu Bydgoszczan na Osiedlu Szwederowo. Organizatorem uroczystości na osiedlu Szwederowo był członek naszego Koła – mjr w st. spocz. Bogusław Deja, przewodniczący Rady Osiedla;
 • październik 2018 – współorganizowaliśmy Kujawsko-Pomorski „Festiwal Polskiej Pieśni Patriotycznej
  i Żołnierskiej” w Łochowie, połączony z pokonkursową wystawą plastyczną i fotograficzną prac dzieci
  i młodzieży dotyczącą symboli narodowych pod hasłem „Wolność krzyżami się mierzy”.

          Kujawsko-Pomorski Zarząd Wojewódzki ZŻWP w Bydgoszczy wsparł finansowo Festiwal. Profesjonalne jury podkreśliło wysoki poziom artystyczny festiwalu.- znaczącym akcentem zakończenia obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości na terenie gminy Białe Błota były uroczystości 11 listopada na terenie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Verne’a w Białych Błotach, której dyrektorem jest p. Danuta Ferenstain.
Z naszej inicjatywy (nasz prezes od urodzenia mieszkaniec gminy Białe Błota) przekonał społeczność gminy do ufundowania bądź sponsorowania budowy pomnika „1918 NIEPODLEGŁA 2018”, z głównym hasłem „ KU CZCI TYCH, KTÓRZY WALCZYLI I GINĘLI ZA WOLNĄ I NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ”. Odsłonięcie pomnika, poświecenie i kwiaty. Przejmując opiekę nad pomnikiem p. Danuta Ferenstain powiedziała (…) wielki to zaszczyt ale i obowiązek. Pragniemy aby w naszej młodzieży dominował duch poszanowania pamięci o poległych za wolność i szacunku dla żyjących.” Patronat nad naszymi wydarzeniami objął Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starosta Powiatu Bydgoskiego i Prezydent miasta Bydgoszczy.

W tym roku miały miejsce także inne, o wielkim znaczeniu, wydarzenia. Min:

 • odznaczenie i wręczenie dyplomu naszemu koledze panu płk w st, spocz. Józefowi Nowakowi z okazji
  92. rocznicy urodzin. Córka naszego jubilata p. Ewa włączyła do uroczystości prowadzony przez siebie zespół młodzieżowy z pokazem uzbrojenia i umundurowania z okresu przedwojennego;
 • rok 2018 zakończyliśmy integracyjnym wieczorem wigilijno-noworocznym wspólnie ze Stowarzyszeniem Żołnierzy, Pracowników i Sympatyków 2 KOP. Było ciekawie, niektórzy koledzy zostali odznaczeni lub uhonorowani dyplomami. Prezes Kujawsko-Pomorskiego ZW ZŻWP pan płk w st. sp Józef Mól wręczył podziękowania kolegom, którzy przekazali swój 1 % na rzecz naszego Związku.

Nie mogę pominąć wyrazów uznania dla tych kolegów, którzy są tam gdzie jest nasz sztandar, kwiaty i delegacje – uroczystości pogrzebowe. W 2018 roku opuściło nas sześciu kolegów, których pożegnaliśmy godnie z asystą wojskową i słowami nad grobem. Koledzy Edmund Łączny, Stanisław Mandziuk, Ryszard Derol, Wiesław Melka, Krzysztof Skurzynski, Zdzisław Strój, Tomasz Suwinski są zawsze tam gdzie potrzebna jest pomoc rodzinie, choremu koledze, bądź dobre słowo i towarzystwo kolegi. Naszym wspaniałym koleżankom, które nas wspierają, Eli Wójciów, Kasi Kwasowiec, Ani Murawskiej wyrażamy nasze serdeczne podziękowania – jak dobrze, że jesteście. Swą obecnością ubarwiacie nasze wspólne chwile te radosne a ważne, że jesteście z nami gdy bywają i smutne.

Krzysztof Łapiński

13.05.2019

Zawody sportowo-obronne

W dniu 7 maja 2019 roku, w ramach obchodów 74. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej Zarząd Wojewódzki zorganizował coroczne zawody sportowo-obronne „O puchar Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego” i „Puchar Prezesa Kujawsko – Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”. Zawody miały miejsce na strzelnicy Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego „Zawisza” w Bydgoszczy.

 

 

 

WYNIKI STRZELAŃ:

Karabinek sportowy indywidualnie:

 • 1 miejsce: Przybysz Norbert – Koło nr 18;
 • 2 miejsce: Kwaśniewski Leszek – Koło nr 18;
 • 3 miejsce: Pawlata Ryszard – Koło nr 18.

Karabinek sportowy drużynowo:

 • 1 miejsce: Koło nr 18;
 • 2 miejsce: Koło nr 5;
 • 3 miejsce: Koło nr 1.

Pistolet MCM Margolin indywidualnie:

 • 1 miejsce: Doros Zbigniew – Koło nr 7;
 • 2 miejsce: Kurasz Wiesław – Koło nr 12;
 • 3 miejsce: Musiał Jerzy – Koło nr 20.

Pistolet MCM Margolin drużynowo:

 • 1 miejsce: Koło nr 7;
 • 2 miejsce: Koło nr 17;
 • 3 miejsce: Koło nr 5.

W części końcowej zawodów odczytano protokół zawodów a następnie Prezes Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP Pan płk dypl. Józef Mól w krótkich słowach podziękował uczestnikom spotkania oraz organizatorom przedsięwzięcia za duże zaangażowanie oraz sprawny przebieg przedsięwzięcia.

Głos w imieniu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego zabrał Pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Marcin SWACZYNA. Następnie zwycięzcom zostały wręczone puchary oraz dyplomy.

Gratulujemy.