Protest Prezydium Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP
Prezydium Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP zebrane na posiedzeniu doraźnym w dniu 13 listopada 2017 r. zdecydowało o skierowaniu do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego protestu w sprawie nie wymienienia naszej delegacji podczas składania wieńców pod Pomnikiem Wolności podczas Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2017 roku w Bydgoszczy. Nasza delegacja oraz poczet sztandarowy wzięła udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości na zaproszenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Szefa Inspektoratu Wsparcia SZ. Organizatorem uroczystości był Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Z przedstawicielami Biura Wojewody ustalono miejsce naszej delegacji podczas składania wieńców i delegacja zajęła wyznaczone jej miejsce. Prowadzący uroczystość wyczytywał osoby i nazwy organizacji składającej wieniec. W momencie, kiedy nastąpiła nasza kolej, pomimo sygnału werblistów, przez dłuższą chwilę nie wymieniano nazwy naszego Związku. Zdecydowaliśmy złożyć hołd Obrońcom Ojczyzny składając wieniec bez wezwania. Znamienne jest, iż wyczytano nazwy delegacji występujących po nas. Fakt ten odczytaliśmy jednoznacznie jako celowe pominięcie naszego Związku (z otoczenia prowadzącego padła podpowiedź – „teraz przerwa” – gdy przyszła na nas kolej). Nie przyjmujemy tłumaczenia Biura Wojewody, iż nastąpiło zamieszanie i dlatego „wypadła” z planu nasza delegacja. Nie dostrzegliśmy żadnego zamieszania – uroczystość została perfekcyjnie przygotowana i przeprowadzona. Pytamy zatem komu przeszkadzała nasza obecność na uroczystości Narodowego Święta Niepodległości i kto podjął decyzję o pominięciu naszej organizacji unieważniając tym faktem zaproszenie Wojewody, Marszałka i Szefa Inspektoratu Wsparcia SZ.
Powyższy fakt, jeśli był celowy, a takie mamy przekonanie, świadczyłby, iż ktoś z decydentów uznał naszą obecność za niepożądaną i wykluczył nas z kręgu godnych uczczenia doniosłej rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Mamy w pamięci gorszący incydent jaki miał miejsce podczas Uroczystości kilka minut wcześniej. Podczas tzw. „apelu smoleńskiego” jedna z pań wypowiedziała krytyczną uwagę na ten temat do towarzyszących jej osób. Stojąca obok kobieta głosem doniosłym i rozkazującym oznajmiła: „ciebie tu nie powinno być – wyjdź stąd”, a następnie, podczas salwy honorowej wykrzyknęła: „do niej strzelajcie„- wskazując kobietę mającą inne zdanie.
Mamy nadzieję, iż osoba decydująca o pominięciu naszej delegacji, nie solidaryzuje się z tymi, którzy dzielą społeczeństwo na „prawdziwych patriotów” i zaprzańców.
Poniżej treść protestu skierowanego w dniu 14 listopada do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
Projekt ustawy „degradacyjnej”
Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło inicjatywę zmiany ustawy o powszechnych obowiązku obrony rzeczypospolitej Polskiej. Celem ustawy jest danie możliwości obecnej władzy wykonawczej pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego m. in. gen. Wojciecha Jaruzelskiego oraz gen. Czesława Kiszczaka, a także innych osób, które z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej, oraz żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego albo pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2016 r. poz. 1721, z późn. zm.), również pośmiertnie. Wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa i swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu.
Zakłada się, iz o pozbawieniu stopnia w stosunku do generałów i admirałów decydował będzie Prezydent RP, a Minister ON w stosunku do pozostałych (pomimo tego, iż stopień oficerski nadaje Prezydent RP).
Aby nie było możliwości odwołania do niezależnego sądu (w tym wypadku powinien to być sąd administracyjny) pozbawienie stopnia ma być podjęte w formie postanowienia, a nie decyzji i organem odwoławczym ma być sąd wojskowy (jak będzie orzekał już wiadomo po opinii Sądu Garnizonowego w Poznaniu, który do treści projektu nie ma żadnych uwag).
W uzasadnieniu podaje się, iż „projekt jest wynikiem licznych wystąpień organów i organizacji społecznych domagających się podjęcia prac nad pozbawieniem stopni wojskowych osób, które swoją postawą dokonywały czynów uwłaczających godności posiadanego stopnia wojskowego i tym samym podważyli wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej”.
Na zgłoszone do Ministerstwa ON pytanie naszego Związku jakie organy i organizacje zgłaszały te wnioski ppłk Jarosław Zeidler z Wydziału Informacji Publicznej CO MON przesłał skan apelu w tej sprawie podpisanego przez rzecznika POKiN dr Jerzego Bukowskiego, który w swoim imieniu, a nie Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, zwrócił sie do MON z apelem o pozbawienie stopni gen W. Jaruzelskiego i gen. Cz. Kiszczaka. Działalność tego Porozumienia z Krakowa jest od lat znana z wrogich wystąpień wobec naszego środowiska, a ton nadaje jej właśnie dr. Bukowski były rzecznik prasowy płk Kuklińskiego.
Dalej ppłk Zeidler pisze: „Ponadto w tym miejscu należy zaznaczyć, że sygnały i wnioski dotyczące podjęcia stosownych działań zmierzających do pozbawienia stopni wojskowych osób, które swą postawą dokonały czynów uwłaczających godności posiadanego stopnia wojskowego, były formowane również werbalnie w czasie indywidualnych spotkań Ministra Obrony Narodowej z przedstawicielami tych organizacji”.
To są te liczne organizacje i stowarzyszenia, o których mówi uzasadnienie ustawy.
Do samej ustawy ustosunkowało się nasze prezydium Zarządu Wojewódzkiego, którego treść poniżej.
Opinie do MON przesłały inne instytucje i stowarzyszenia (BBN, Ministerstwo Cyfryzacji, GIODO, RCL, WSO Warszawa WSO Poznań, IPN i FSRiW SZ RP – dostępne w biurze ZW).
Poniżej opinia Stowarzyszenie Rezerwistów i Weteranów SZ RP.
Józef Mól
W obronie praw służb mundurowych
Informujemy członków i sympatyków naszego Związku o kolejnych zamierzeniach Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych w sprawie obrony uprawnień emerytalnych służb mundurowych.
Zarząd Federacji powziął decyzję o opracowaniu projektu ustawy przywracającej uprawnienia funkcjonariuszy służb mundurowych odebrane tzw. „ustawą dezubekizacyjną”. Projekt ustawy Federacja zamierza zgłosić w formie projektu obywatelskiego – potrzeba co najmniej 100 000 podpisów popierających projekt. W tym celu powołano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, który powierzył funkcję Pełnomocnika Komitetu p. Andrzejowi Rozenkowi, a funkcję zastępcy gen. Markowi Dukaczewskiemu. Postanowiono powołać we wszystkich województwach i dużych miastach Komitety Protestacyjne, których zadaniem będzie zebranie co najmniej 100 000 podpisów w ciągu 3 miesięcy od daty wniesienia do Sejmu projektu ustawy. W Bydgoszczy w skład Komitetu weszli: kol. kol. Henryk Grobelny, Zbigniew Madej, Grzegorz Matuszewski (dane kontaktowe posiada biuro ZW). We wrześniu planowane są spotkania z przedstawicielami Komitetu i europosłem Januszem Zemke (w sierpniu obywają się w innych rejonach kraju): 21.09 – spotkanie z Januszem Zemke w w Nakle i Sępólnie Krajeńskim; 22.09 – z Januszem Zemke w Świeciu i Tucholi; 28.09 – spotkanie z Andrzejem Rozenkiem w Bydgoszczy.
W sprawie tzw. „ustawy dezubekizacyjnej” i jej skutkach (media informują sporadycznie o tych faktach) wypowiedzieli się byli szefowie MSW i znani dziennikarze – ich Apel poniżej.
Prezydent Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych p. Ryszard Czarnecki zwraca się z Apelem o poparcie inicjatywy przez członków naszego Związku, rodziny i sympatyków. Zwraca uwagę, iż projekt ustawy dotyczącej emerytów wojskowych leży w Sejmie i czeka na rozpatrzenie (dalsze prace mogą i zapewne będą wdrożone w dogodnym dla władzy terminie). Tekst Apelu poniżej.
Proszę wszystkich członków naszej organizacji o zapoznanie kolegów i sympatyków z treścią niniejszego wpisu, wzięcie udziału w planowanych spotkaniach i włączenie się do akcji zbierania podpisów po jej uruchomieniu.
Józef Mól
XI KRAJOWY ZJAZD DELEGATÓW ZŻWP
W dniach 27-28 czerwca 2017 r. w Włocławku odbył się XI Krajowy Zjazd Delegatów ZŻWP. Celem Zjazdu było podsumowanie działalności Związku za lata 2013 – 2017, wybór władz naczelnych na następną kadencję oraz przyjęcie programu działania na lata 2017-2021.
W Zjeździe uczestniczyło 46 delegatów z 51 wybranych na zjazdach wojewódzkich i rejonowych (5 nieobecnych usprawiedliwionych), a więc Zjazd był prawomocny.
Zjazd otworzył Prezes Związku gen. dyw. w st. spocz. dr Franciszek Puchała witając uczestników Zjazdu. Zaproponował, aby Zjazdowi przewodniczyło jednoosobowe prezydium w osobie kol Józefa Móla. Propozycja została przyjęta przez delegatów.
Pierwszy dzień Zjazdu poświęcony był sprawozdaniom z działalności, dyskusji nad sprawozdaniami oraz wyborom nowych władz naczelnych. Sprawozdanie z działalności Związku w ubiegającej kadencji przedstawił Prezes Związku gen. dyw w st. spocz. dr. Franciszek Puchała. W sprawozdaniu uwypuklono różnicę w działalności do 6 lutego 2016 r. (termin zerwania porozumienia ze Związkiem przez Ministra ON) oraz po tym okresie. Szczególny nacisk sprawozdanie położyło na skutkach wypowiedzenia w/w porozumienia, reakcji organów Związku na ten fakt oraz działania władz naczelnych Związku przeciwdziałające próbie nowelizacji ustaw ” o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin” (tzw. wojskowa ustawa dezubekizacyjna) i ustawy „o powszechnych obowiązku służby wojskowej” (nadającej prawo Ministrowi ON do pozbawienia żołnierz, w tym rezerwy i w stanie spoczynku, pozbawienia stopnia wojskowego). Pełna wersja sprawozdania dostępna w biurze Zarządu Wojewódzkiego.
Sprawozdanie Głównej Komisji Rewizyjnej wygłosił jej przewodniczący kol. Zbigniew Domański, który złożył wniosek o udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu.
Sprawozdanie Głównego Sądu Koleżeńskiego przedstawił przewodniczący kol. Jan Gazarkiewicz.
Po merytorycznej i czasami emocjonalnej (w moim odczuciu) dyskusji, w której zabrało głos 18 uczestników obrad, Zjazd udzielił absolutorium Zarządowi Głównemu jednomyślnie.
Zgodnie ze Statutem ZŻWP i przyjętym regulaminem obrad Zjazd dokonał wyboru Prezesa Związku, 30-osobowy Zarząd Główny, 7-osobową Główna Komisję Rewizyjną i 8-osobowy Główny Sąd Koleżeński w głosowaniu tajnym.
Prezesem Związku wybrany został kol. Marek Bielec.
Zarząd Główny dokonał wyboru prezydium ZG w składzie:
wiceprezes ds socjalno-zdrowotnych kol. Miłosz Biały;
wiceprezes ds społecznych kol. Henryk Budzyński;
wiceprezes ds obronnych i bezpieczeństwa kol. Stanisław Kalski;
wiceprezes ds ekonomicznych – skarbnik kol. Adam Spychalski;
sekretarz generalny kol. Jan Kacprzak;
członkowie: kol. kol. Romuald Detmer, Józef Mól, Józef Mroczka, Lech Pietrzak, Andrzej Sawicki.
Przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej wybrano kol. Eugeniusza Konarskiego, a Głównego Sądu Koleżeńskiego kol. Grzegorza Niskiego.
W drugim dniu obrad udział wzięli zaproszeni goście, w tym: Prezydent Włocławka p. Marek Wojtkowski, Przewodniczący Rady Miasta Włocławka p. Krzysztof Kukucki, Rektor Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku prof. nadzw. dr hab. Stanisław Kunikowski, Prezydent Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych kol. Zdzisław Czarnecki, przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich p. Tomasz Oklejak, Prezes Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów SZ RP, wiceprezydent Międzysojuszniczej Konfederacji Oficerów Rezerwy (afiliowanej przy Kwaterze Głównej NATO) płk. Zdzisław Przeszłowski.
Po powitaniu Gości rozpoczęliśmy obrady.
Ta część obrad miała uroczysty charakter, bo jej treścią było wyróżnienie instytucji i osób zasłużonych dla Związku. Po wprowadzeniu sztandaru Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 Roku Sekretarz Generalny odczytał uchwałę Kapituły Krzyża Związku o odznaczeniu Zespołu Szkół Złotym Krzyżem Związku. Dekoracji sztandaru dokonał ustępujący Prezes Związku kol. Franciszek Puchała w Towarzystwie nowo wybranego Prezesa kol. Marka Bielca.
Krzyżem Komandorskim Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wyróżniono Prezydenta Miasta Włocławek dr Marka Wojtkowskiego i dotychczasowego Prezesa Związku kol. Franciszka Puchałę.
Krzyżem z Gwiazdą „Za szczególne Zasługi dla Związku wyróżniono Rektora KSW prof. nadz. dr hab. Stanisława Kunikowskiego oraz kol. Andrzeja Osowskiego.
Krzyżami Złotymi Związku odznaczeni zostali p. Barbara Moraczewska i kol. Eugeniusz Konarski
Srebrnymi Krzyżami Związku wyróżniono: przewodniczącą Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku p. Elżbietę Wesołowską i przewodniczącego Rady Miasta Włocławka p. Krzysztofa Kukuckiego.
Medalami Pamiątkowymi nagrodzono Zarząd Rejonowy ZŻWP we Włocławku, kol. kol. Zbigniewa Domańskiego, Jana Gazarkiewicza, Eugeniusza Jaśkowiaka.
Kol.Bogdanowi Millerowi wręczono certyfikat nadania tytułu „Człowiek Roku 2016 ZŻWP”.
Po wyróżnieniach przewodniczący obrad przedstawił propozycję uchwały Zjazdu o nadaniu tytułu „Honorowego Prezesa Związku gen. dyw. w st. spocz. dr. Franciszkowi Puchale. Propozycja została owacyjnie przyjęta przez uczestników Zjazdu. Certyfikat nadania wręczył kol. Marek Bielec.
Po odznaczeniach głos zabrali zaproszeni Goście. W swoich wystąpieniach zawarli podziękowania za wyróżnienia, odnieśli się do obecnej sytuacji Związku i naszych problemów zapewniając o pełnym wsparciu dla naszych poczynań w obronie praw emerytalnych i godności żołnierskiej. Szczególnie cenne były informacje Prezydenta FSSM kol. Zdzisława Czarneckiego o działaniach podjętych przez Federację, w kontekście ustaw represyjnych (jak nazwano ustawy o emeryturach służb mundurowych), uszczegółowienie skutków tych ustaw i możliwości obrony naszych praw, w tym powołanie komitetów protestacyjnych z zamiarem zgłoszenia obywatelskiego projektu ustawy znoszącej wszelkie zapisy „ustaw represyjnych”.
Część uroczystą zakończył koncert Chóru III Wieku „Biedronka”.
Po przerwie kawowej rozpoczęliśmy merytoryczną część drugiego dnia obrad, której treścią było przyjęcie programu działania na rozpoczynającą się kadencję, sprawa statutu i końcowe wystąpienie Prezesa Związku.
Projekt Uchwały Programowej XI Krajowego Zjazdu Delegatów przedstawił przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków kol Stanisław Kalski. Uczestnicy obrad stwierdzili, iż w uchwale zawarto wszystkie uwagi i wnioski zgłaszane w dyskusji i stąd uchwałę przyjęto bez zmian w stosunku do przedstawionej propozycji (treść Uchwały w załączeniu).
W kolejnych punkcie obrad głos zabrał przewodniczący Komisji Statutowej kol. Józef Mroczka. Ponieważ na początku obrad podęto uchwałę o nie zmienianiu statutu Związku, ze względu na uwarunkowania polityczno-prawne, kol. Józef Mroczka podkreślił, iż nowy Zarząd Główny powołał Komisję Statutową i jako przewodniczący tej Komisji zobowiązał się do zbierania, analizowania napływających propozycji zmian w statucie i przedstawienia wniosków Komisji na rok przed następnym zjazdem krajowym.
Zjazd przyjął „Apel XI Krajowego Zjazdu Delegatów ZŻWP” do władz państwowych oraz innych instytucji państwowych o zaniechanie wszelkich działań mających na celu dyskredytowanie oraz pozbawienie godności, honoru i praw słusznie nabytych, żołnierzy oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych, którzy służyli Ojczyźnie w okresie minionego ustroju politycznego (treść Apelu w załączeniu).
Zjazd zakończyło wystąpienie Prezesa Związku. Kol. Marek Bielec podziękował dotychczasowym władzom Związku, delegatom na XI Krajowy Zjazd, wszystkim ogniwom Związku za efektywna pracę na rzecz naszego środowiska i zaangażowanie. Zobowiązał się do utrzymywania ścisłych kontaktów ze wszystkimi ogniwami Związku. Apelował o usprawnienie obiegu informacji, w tym zwłaszcza z wykorzystanie środków elektronicznych, zaangażowanie się w pracę komitetów protestacyjnych i obronę czci i godności żołnierza. Przekazał pozdrowienia wszystkim członkom Związku i życzenia satysfakcji z pracy społecznej.
W XI Krajowym Zjeździe Delegatów z naszej Kujawsko-Pomorskiej organizacji wojewódzkiej uczestniczyli kol. Józef Mól i kol Gerard Przewoski. Nie byliśmy statystami. Kol. Józef Mól przewodniczył obradom, a kol. Gerard Przewoski był członkiem Komisji Statutowej Zjazdu. Ze Zjazdu wróciliśmy usatysfakcjonowani merytoryczna treścią obrad, z przekonaniem, iż wnieśliśmy istotny wkład w obrady i miłymi wspomnieniami.
X Zjazd Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Wojewódzkiej ZŻWP
W dniu 30 marca 2017 roku w Bydgoszczy odbył się X Zjazd Delegatów Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Wojewódzkiej ZŻWP. W Zjeździe uczestniczyło 28 delegatów (2 nieobecnych usprawiedliwionych), dotychczasowe władze wojewódzkie oraz zaproszeni goście – przedstawiciele samorządu Województwa, Miasta Bydgoszczy, Prezes Związku, Honorowi Prezesi Zarządu Wojewódzkiego, Honorowi Członkowie Związku i prezesi bratnich stowarzyszeń. Rozpoczęliśmy Zjazd wprowadzeniem sztandaru ZW, Pieśnią Związkową i wspomnieniem Tych co odeszli – założycieli naszej organizacji: kol. kol. Konrada Adamika, Władysława Bachtę, Bronisława Papużyńskiego, Kazimierza Szewczyka oraz wielu Kolegów, którzy opuścili nas w upływającej kadencji.
Zjazd otworzył Prezes ZW witając delegatów i zaproszonych gości. Wybrano prezydium Zjazdu, które powierzyło prowadzenie obrad kol. Stanisławowi Mandziukowi.
Sprawozdanie Zarządu Wojewódzkiego przedstawił prezes ZW kol. Józef Mól. Uwypuklił w nim różnicę w działalności Związku do lutego 2016 roku i po tym okresie tj. po zerwaniu przez MON porozumienia ze Związkiem i wynikających z tego faktu szykanach wobec Związku. Podkreślił, iż pomimo tych trudności organizacja wojewódzka realizuje swoje statutowe działania, plan roku 2016 został zrealizowany prawie w całości i zauważa się konsolidację środowiska. Podziękował władzom samorządowym za pomoc w znalezieniu pomieszczeń do pracy, a członkom Związku za pracę nad urządzaniem nowych siedzib. Omówił działania Związku w obronie naszych praw, po wniesieniu do Sejmu projektu zmian do naszej ustawy „emerytalnej” oraz zapowiedzi zmiany ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP dającej prawo Ministrowi ON do pozbawienia stopnia wojskowego (również żołnierzom w rezerwie i w stanie spoczynku) według własnego „widzi mi się”. Za niedociągnięcia w naszej pracy uznał niedocenianie udziału członków Związku w „ostatnich pożegnaniach” naszych koleżanek i kolegów oraz niski stan prenumeraty Głosu Weterana i Rezerwisty. Do naszych osiągnięć można zaliczyć sumienne opłacanie składek członkowskich i ofiarność we wpłatach na OPP oraz dodatkowych składkach na utrzymanie biur. W tych dziedzinach przodujemy w Związku. Podziękował wszystkim za dobra pracę w upływającej kadencji. Nowe władze winny, zdaniem prezesa, oprzeć działania na aktywności kół wspomaganej przez Zarząd Wojewódzki, we współpracy z lokalnymi samorządami i bratnimi stowarzyszeniami.
Sprawozdanie Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej przedstawił przewodniczący Tadeusz Mróz, nie stwierdzając uchybień w pracy ZW i wnioskując o udzielenie absolutorium.
Kol. Krzysztof Łapiński przedstawił sprawozdanie Wojewódzkiego Sądu Koleżeńskiego. W ubiegającej kadencji Sąd rozpatrywał jeden wniosek o naruszenie statutu Związku przez jednego z naszych członków. Sąd wystąpił do Zarządu Koła o usunięcie oskarżonego ze Związku i Zarząd Koła taką uchwałę podjął.
Po sprawozdaniach głos zabrali zaproszeni goście.
Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego p. Zbigniew Ostrowski
pogratulował Związkowi osiągnięć i wręczył przyznane
Medale Marszałka Kujawsko-Pomorskiego
„Unitas Durat Palatinatus Cuiavians-Pomeraniensis”
Zarządowi Wojewódzkiemu oraz indywidualny
kol. Lechowi Murawskiemu.
Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy p. Mirosław Kozłowicz wręczył Medale Prezydenta Bydgoszczy kol. Janowi Dudzie i kol. Markowi Plitowi.
Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy p. Jan Szopiński zapewnił członków obrad o wsparciu działań Związku przez Radę Miasta, podziękował za współpracę i życzył osiągnięć w działalności społecznej. W towarzystwie Radnego p. Ireneusza Nitkiewicza, jednocześnie dyrektora biura poselskiego Janusza Zemke, wręczył Zarządowi Wojewódzkiemu statuetkę „Łuczniczki” – symbolu Miasta.
Prezes Związku gen. dyw. dr Franciszek Puchała przedstawił działania Związku po zerwaniu porozumienia z nami przez MON, bardzo pozytywnie ocenił działalność naszej organizacji wojewódzkiej i życzył wytrwałości w dalszej pracy związkowej. W dowód uznania za dotychczasową działalność wręczył Zarządowi wojewódzkiemu Medal Pamiątkowy, a kol. Józefowi Mólowi i kol. Tadeuszowi Skalskiemu certfikat wpisu do „Honorowej Księgi Zarządu Głównego ZŻWP” oraz „Złote Krzyże Związku z Gwiazdą” kol. kol. Janowi Czerniakowi, Edmundowi Łącznemu i Stanisławowi Mandziukowi.
” Złotymi Krzyżami Związku” nagrodzono 6 członków i gości Zjazdu, „Srebrnymi Krzyżami Związku” 10 członków, „Brązowymi Krzyżami Związku” 2 członków, a „Honorowym Medalem za Zasługi dla ZŻWP” 1 członkinię.
Prezes Związku podziękował przedstawicielom władz samorządowych i stowarzyszeniom za wspieranie działań Związku wręczając Medale Pamiątkowe i Krzyże Związku
Po wystąpieniach Gości, wręczeniu wyróżnień i krótkiej dyskusji Zjazd udzielił absolutorium ustępującemu Zarządowi Wojewódzkiemu.
Kolejnym punktem obrad były wybory władz wojewódzkich. Po przedstawieniu propozycji przez przewodniczącego Komisji Wyborczej i jej przyjęciu, wybrano Komisję skrutacyjną, która przeprowadziła wybory. W głosowaniu tajnym wybrano prezesa Zarządu Wojewódzkiego kol. Józefa Móla, 17-osobowy Zarząd Wojewódzki, 5-osobową Wojewódzką Komisję Rewizyjną, 3-osobowy Wojewódzki Sąd Koleżeński i dwóch delegatów na Zjazd Krajowy, którymi zostali kol. Józef Mól i kol. Gerard Przewoski.
Zarząd Wojewódzki ukonstytuował się w składzie: wiceprezesi – kol. Edmund Łączny, kol. Stanisław Mandziuk, kol. Wojciech Wałęsa – sekretarz kol. Marek Plit – skarbnik kol. Jan Duda – ponadto do prezydium weszli kol. Henryk Konarski, kol. Lech Murawski i kol. Gerard Przewoski.
Przewodniczącym WKR został kol. Grzegorz Sikorski, a Przewodniczącym WSK kol. Andrzej Dargacz.
Ostatnim punktem obrad było przyjęcie uchwały programowej X Wojewódzkiego Zjazdu Delegatów.
Po zakończeniu obrad spożyliśmy posiłek serwowany przez restaurację „Tom-Mar” w Bydgoszczy i wznieśliśmy toasty okolicznościowe.