www.zzwp-bydgoszcz.pl
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego    Kujawsko-Pomorski Zarząd Wojewódzki w Bydgoszczy
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Kontakt

16.11.2022

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Inowrocławiu

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości członkowie koła nr 7 i 14  ZŻWP w Inowrocławiu rozpoczęli  już w dniu 10.11.2022r.

Obchody rozpoczęły się uroczystym apelem z okazji święta niepodległości w Szkole Podstawowej nr. 8   im.4 Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej.

Dzień 11 listopada 2018 roku , to szczególna data w polskiej historii , w tym dniu naród polski , który przez 123 lata był pozbawiony wolności i własnego państwa , odzyskał niepodległość. Wreszcie na mapach Europy pojawiło się nazwa „ Polska” pod którą  kryło się samodzielne państwo z własnymi granicami.

Członkowie związku , zaproszeni goście po serdecznym powitaniu wszystkich zgromadzonych na corocznym ,uroczystym apelu wysłuchali i obejrzeli inscenizację słowno-muzyczną , pod tytułem „Powtórka z historii Polski „  w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 8.

 

W dalszej części spotkania okazją było wręczenie nagród dla młodzieży szkolnej biorących  udział w  konkursach:

VI Konkursu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej

Jury oceniało wykonawców pod względem doboru repertuaru, interpretacji utworów , wrażenia i ogólnego wyrazu artystycznego, muzykalności  i warunków głosowych.

Jury przyznało następujące miejsca:

I – Maria Felerska  z SP-9

II- Lilianna Ignaczak  z SP-16

III-Wiktoria Kaczalska  z SP- 4

Przyznano również wyróżnienia dla Wirginii Chalińskiej z SPI oraz Mai Golińskiej z SP-8.

W konkursie wiedzy o patronie szkoły Jury przyznało następujące miejsca:

I – Dominice Fedorowicz z SP-8

II –Nadi Dybowskiej z SP-8

III – Martynie  Lewandowskiej z SP-8.

Nagrody i wyróżnienia wręczyli zwycięzcom Prezes kola nr.7 ppłk pil.w st. spocz. Lech Murawski oraz Zastępca Prezydenta Miasta Inowrocławia Wojciech Piniewski.

Spotkanie w szkole było też okazją wręczenia podziękowań dla Roberta Kapeji oraz Wojciecha Dahm za wspieranie działań statutowych związku oraz ufundowanie nagród.

 

W dniu 11 listopada 2022 roku członkowie kół w dalszym ciągu obchodzili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, które rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Następnie odbył się przemarsz ulicą Biskupa Antoniego Laubitza , przez Rondo Solidarności pod pomnik Powstańców Wielkopolskich.

Tam odbyła się manifestacja patriotyczna. Odśpiewano hymn narodowy, oddano salwę honorową a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

 

 

Andrzej Dargacz – rzecznik Kola nr 7

Mieczysław Kamiński – zdjęcia