www.zzwp-bydgoszcz.pl
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego    Kujawsko-Pomorski Zarząd Wojewódzki w Bydgoszczy
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Kontakt

20.09.2019

Święto Lotnictwa 2019 – Bydgoszcz

Znamy swoje miejsce w szyku, ale ……
28 sierpnia Święto Lotnictwa.
Może w inne dni, może inne daty, jednak od 1980 roku przy pomniku nazywanym przez społeczność Bydgoszczy „Pomnikiem Lotników” spotykali się przedstawiciele tzw. Garnizonu Lotniczego a na ich czele Dowództwa Jednostek Lotniczych, by oddać ukłon by oddać cześć tym pilotom, którzy otwierali piękne karty polskiego lotnictwa i tych, którzy ginęli dla Naszej Ukochanej Polskiej Ojczyzny. W uroczystościach tak jak co roku brali udział przedstawiciele najwyższych władz województwa i władz terenowych a także mieszkańcy Bydgoszczy. Byli także zapraszani każdego roku członkowie koła, obecnie Kola Związku Żołnierzy Wojska Polskiego zorganizowanego przy 2 Korpusie OP. Tu należy nadmienić, że inicjatorem budowy tego pomnika był Bydgoski Klub Seniorów Lotnictwa a jego grupa członków należy także obecnie do Koła ZŻWP.


Tyle słów wstępu, by ze smutkiem poinformować, że pierwszy raz od prawie 40 lat Koło które skupia przedstawicieli wszystkich byłych jednostek „stalowych mundurów” nie zostało oficjalnie zaproszone. Znamy swoje „miejsce w szyku”.
Nie mogliśmy wystawić Naszego Sztandaru, ale wśród władz państwowych i samorządowych przedstawicieli wojska, przedstawicieli instytucji społecznych byliśmy i my bo taka nasza wewnętrzna potrzeba. Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Pracowników i Sympatyków 2 KOP zaprosił naszego prezesa do wspólnego złożenia wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Dziękujemy.
Po uroczystościach pod Pomnikiem Lotników przeszliśmy z kolegami z Bydgoskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszenia Żołnierzy Pracowników i Sympatyków 2 KOP i niewielką grupą mieszkańców pod Pomnik stojący w parku 2 Korpusu Obrony Powietrznej. Tam także złożyliśmy wiązanki kwiatów. Byliśmy także tam by oddać cześć i wspomnieć o naszych kolegach z wszystkich jednostek, w których przygotowywano młodych Polaków do obrony granic Naszej Polskiej Ojczyzny. Tu konieczna uwaga: To nie my to nie oni ustalali granice Naszej Ojczyzny. Byliśmy tam by oddać cześć pilotom, którzy zginęli w katastrofach lotniczych w rejonie Bydgoszczy wykonując loty szkolno-bojowe.

Po krótkim wprowadzeniu prezesa głos zabrał kandydat na Posła Rzeczpospolitej Polskiej Jan Szopiński. Przedstawił znaczenie i rolę naszego miasta w rozwoju polskiego lotnictwa nie pomijając żadnego okresu jego znaczenia i rozwoju. To piękne. Serdecznie dziękujemy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania. To bardzo krótkie spotkanie zakończyliśmy głęboko wpojoną świadomością, że pamięć nasza nie jest wybiórcza.

Edmund Łączny