Rok Stulecia Państwa Polskiego
Nasze Koło nie zapomina o wielkich wydarzeniach historycznych
ROK STULECIA PANSTWA POLSKIEGO minął. Minoł okres wielkich patriotycznych wydarzeń, których w gminie Białe Błota byliśmy inicjatorami i współorganizatorami. Ósmy maja 2019 rok. W całej Polsce zwłaszcza w samorządach uroczyście obchodzono zakończenie drugiej wojny światowej. Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskim zniewoleniem, nad okrutną barbarzyńską wojną.
W Gminie Białe Błota w której od wielu, wielu lat inicjowaliśmy i współorganizowaliśmy obchody Świąt Państwowych i wydarzeń patriotycznych także o tym tak ważnym dniu pamiętano. Jak zwykle. Jednak w tym roku tylko z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Białych Błotach im. Juliusza Verne’a w południe zapaliliśmy
znicz pod Pomnikiem Katyńskim a wiązanki kwiatów złożyliśmy pod Pomnikiem Stulecia Państwa Polskiego przy Szkole Podstawowej i Pomnikiem przy ul. Szubińskiej – Pomordowanych mieszkańców naszej gminy w pierwszych dniach drugiej wojny światowej.
Spoglądajmy z wielkim uznaniem na młodzież która nie tylko realizuje zobowiązania przekazane przy osłonięciu Pomnika Stulecia Państwa Polskiego przez Panią Dyrektor Szkoły Danutę Ferensztain,która powiedziała: „Przyjmujemy opiekę nad pomnikiem, jako szczególne wyróżnienie. Wielki to zaszczyt
– ale i obowiązek, który zostanie wpisany w programy naszej szkolnej działalności. Będziemy troszczyć się o ten Pomnik. Chcemy, żeby w naszych szeregach trwał duch poszanowania pamięci poległych za wolność i szacunku dla żyjących. A przede wszystkim dziękujmy im za to, że w tak piękny sposób oddali cześć tym którzy przelewali krew za wolną, niepodległa demokratyczną Polskę.”
Uczestniczący w tym patriotycznym wydarzeniu Prezes Koła na zakończenie do uczniów między innymi powiedział: „(…) nauka to Wasza praca a więc pracujcie, a osiągniętą wiedzę wykorzystujcie w swym działaniu tak, by nigdy nie doszło do największego nieszczęścia ludzkości jakim jest wojna.”
Przed naszym Pomnikiem przy ul. Ks. Józefa Schulza w Bydgoszczy także. 8 maja zapaliliśmy znicz. To ukłon i oddanie czci pilotom, (przedstawionym na tym pomniku), którzy zginęli w katastrofach lotniczych przygotowując się do obrony granic Naszej Kochanej Polskiej Ojczyzny. Do tego, by nigdy nie było
1 września a potem 8 maja.
Zawody sportowo-obronne
W dniu 7 maja 2019 roku, w ramach obchodów 74. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej Zarząd Wojewódzki zorganizował coroczne zawody sportowo-obronne „O puchar Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego” i „Puchar Prezesa Kujawsko – Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”. Zawody miały miejsce na strzelnicy Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego „Zawisza” w Bydgoszczy.
WYNIKI STRZELAŃ:
Karabinek sportowy indywidualnie:
- 1 miejsce: Przybysz Norbert – Koło nr 18;
- 2 miejsce: Kwaśniewski Leszek – Koło nr 18;
- 3 miejsce: Pawlata Ryszard – Koło nr 18.
Karabinek sportowy drużynowo:
- 1 miejsce: Koło nr 18;
- 2 miejsce: Koło nr 5;
- 3 miejsce: Koło nr 1.
Pistolet MCM Margolin indywidualnie:
- 1 miejsce: Doros Zbigniew – Koło nr 7;
- 2 miejsce: Kurasz Wiesław – Koło nr 12;
- 3 miejsce: Musiał Jerzy – Koło nr 20.
Pistolet MCM Margolin drużynowo:
- 1 miejsce: Koło nr 7;
- 2 miejsce: Koło nr 17;
- 3 miejsce: Koło nr 5.
W części końcowej zawodów odczytano protokół zawodów a następnie Prezes Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP Pan płk dypl. Józef Mól w krótkich słowach podziękował uczestnikom spotkania oraz organizatorom przedsięwzięcia za duże zaangażowanie oraz sprawny przebieg przedsięwzięcia.
Głos w imieniu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego zabrał Pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Marcin SWACZYNA. Następnie zwycięzcom zostały wręczone puchary oraz dyplomy.
Gratulujemy.
OSTATNIE POŻEGNANIE majora Marka PLITA
11 maja 2019 roku na Cmentarzu Komunalnym, przy ulicy Kcyńskiej 51 w Bydgoszczy, licznie zgromadzeni członkowie Kujawsko-Pomorskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego pożegnali zmarłego 8 maja 2019 roku Kolegę majora inżyniera Marka Plita. Słowa pożegnania wygłosił (treść poniżej), wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego – płk Stanisław Mandziuk.
Szanowny Panie Majorze, Kolego Marku!
Dzisiaj wśród pogrążonych w żałobie członków twojej rodziny, jesteśmy my, żołnierze, Twoi koledzy z ciężkich, wymagających od nas poświęceń, wielu lat służby wojskowej. Gdziekolwiek byłeś zostawiałeś trwały ślad wzorowego wypełniania nałożonych obowiązków. Byłeś dla nas wzorem cnót żołnierskich podczas wypełniania codziennych, jakże odpowiedzialnych zadań, od Twojej sumienności zależała sprawność cennego sprzętu wojskowego. Dziś tylko nieliczni, a są między nami, tacy którzy mogą poświadczyć jak była to odpowiedzialna i wymagająca służba. Całą postawa dowiodłeś, że żołnierzem się nie bywa! Żołnierzem się jest!
Major inżynier Marek Plit urodził się 28 października 1944 roku w Radomiu. Po ukończeniu technikum leśnego zdecydował się na podnoszenie swoich kwalifikacji. Pierwszego października 1960 roku wstępuje do podoficerskiej szkoły zawodowej, którą kończy w 1963 roku i otrzymuje przydział do 16 dywizjonu artylerii rakietowej. Za wyróżniającą się postawę otrzymuje skierowanie na studia w WAT, które kończy w 1971 roku. Dalszą służbę pełni w 20 Centralnej Bazie w Mostach a od 1974 r., różnych kierowniczych stanowiskach w 12. składnicy uzbrojenia w Bydgoszczy. Do cywila, po 30. latach służby, odchodzi w 1990 roku. Doceniano jego zaangażowanie wyróżniając m. in., Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyźnie, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.
Po odejściu do cywila nie rozstaje się z kolegami po fachu. Wstępuje do Związku Żołnierzy WP tu aktywnie działa jako członek zarządu Koła nr 17 a od 1995 r. był jego Prezesem. W 2002 wybrano go na członka Kujawsko-Pomorskiego ZW. Tu charytatywnie pracuje na stanowisku dyrektora biura ZW a następnie zostaje sekretarzem ZW. Przez wiele lat organizował wsparcie kolegom, wskazując, w razie potrzeby, źródła skąd można było otrzymać pomoc finansową. Za niezwykłą sumienność i skrupulatność wykazaną w codziennej działalności był nieocenionym fachowcem. Zorganizował wiele podróży wojskowo-historycznych oraz spotkań integracyjnych. Był wszędzie tam gdzie należało pokazać zaangażowanie członków naszego Związku w działalności społecznej naszego regionu. Dostrzeżono to na szczeblu wojewódzkim Prezydent Bydgoszczy wyróżnił Go Medalem za Zasługi dla Miasta Bydgoszczy. Za realizację statutowych celów Związku został wyróżniony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi dla ZŻWP, wpisem do Honorowej Księgi Zasłużonych dla K – P ZW oraz wpisem do Honorowej Księgi Zasłużonych dla ZG ZŻWP w Warszawie. W wolnym czasie jego pasją była, szeroko pojęta działalność szaradziarska, Wstępuje do bydgoskiego klubu Szaradzistów „ORION”, bierze udział w wielu turniejach szaradziarskich na szczeblu lokalnym i krajowym. Dzisiaj maił być na takim turnieju w Grudziądzu, Twoi koledzy odwołali swój udział i przyszli Ciebie Marku pożegnać.
Łączymy się w bólu z Twoją Rodziną.
Cześć Twojej pamięci!
Serdecznie dziękujemy pocztom sztandarowym oraz członkom naszego Związku za udział w tej smutnej uroczystości.
Uroczystość 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W dniu 3 maja na zaproszenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych wzięliśmy udział w uroczystości poświęconej 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, władz państwowych, samorządowych, wojska i licznie zgromadzeni mieszkańcy Bydgoszczy. Oprawę stanowiła orkiestra wojskowa i kompania honorowa.
Uroczystość poprzedziła Msza Święta celebrowana przez biskupa Jana Tyrawę. Po przemarszu na Plac Wolności, podniesieniu flagi państwowej i odegraniu Hymnu rozpoczęła się część oficjalna. Odczytano list Marszałka Sejmu, Prezesa Rady Ministrów i Prezesa PiS. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski i Zastępca Prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. Po części oficjalnej koncertowała orkiestra wojskowa oraz wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.
Delegacji Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego przewodniczył prezes Józef Mól i sekretarz Marek Plit. Poczet sztandarowy Związku wystawiło Koło Nr 12 w składzie: Marek Grzegorczyk, Ryszard Maciejewski i Piotr Charczenko.