www.zzwp-bydgoszcz.pl
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego    Kujawsko-Pomorski Zarząd Wojewódzki w Bydgoszczy
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Kontakt

24.01.2019

XXI Nocny Marsz z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego na Kujawach

W dniu 12 stycznia 2019 roku Koło nr 7 ZZWP w Inowrocławiu wspólnie z ZSP im. Jana Pawła II, Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Koło w Inowrocławiu zorganizował Nocny Rajd pieszy z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, zwycięskiego powstania, które Polsce przywróciło Inowrocław i Kujawy. Celem rajdu było uczczenie pamięci bohaterstwa powstańców, zapoznanie uczestników marszu ze znaczeniem tego zbrojnego czynu oraz propagowanie wśród młodzieży szkolnej turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa. Po zapaleniu zniczy pod pomniku Powstańców Wielkopolskich i wspólnym zdjęciu uczestnicy autokarami udali się do ZSP im. Jana Pawła II w Kościelcu Kujawskim.

            Po przyjeździe dzięki uprzejmości dyrekcji szkoły młodzież zwiedziła szkołę oraz wzięła udział w konkursie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim oraz konkursie strzeleckim z broni pneumatycznej. Najlepsi w konkursach otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez Wojewodę Kujawsko – Pomorskiego, Starostę Inowrocławskiego, Drukarnię „Intro – Druk”, Drukarnię „Pozkal” Oddział PTTK w Inowrocławiu. Nagrody i dyplomy wręczali Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Gerus, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Robert Gołdecki, Rafał Cyms wnuk kpt. Pawła Cymsa, Dyrektor ZSP Alina Madziarska.

            Następnie po zapaleniu pochodni uczestnicy rajdu udali się na pieszo w drogę powrotną przez Mimowolę do Inowrocławia, gdzie w parku solankowym „Przy Pawiu” zakończono rajd. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim gościom, osobom zaangażowanym przy pomocy organizacji rajdu. Dodam, iż mimo trudnych warunków na trasie w rajdzie wzięło udział 216 osób ze: Szkół Podstawowych nr 1, 2, 4, 5, 11, 14, 16, SP Integracyjnej, OWD i R z Inowrocławia, SP Złotniki Kujawskie.

ppłk w st. spocz. Andrzej Dargacz – rzecznik Koła nr 7 w Inowrocławiu