www.zzwp-bydgoszcz.pl
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego    Kujawsko-Pomorski Zarząd Wojewódzki w Bydgoszczy
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Kontakt

02.03.2016

Pożegnanie z Wojskiem (mamy nadzieję – chwilowe)

W dniu 5.02.2016 r. Minister Obrony Narodowej rozwiązał,  w trybie natychmiastowym,  porozumienie ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego. Rozwiązanie, bez uzasadnienia (bez podania przyczyn) uznajemy za niezgodne z zasadami państwa prawa. Anulowano wszelką pomoc dla naszego Związku, w tym zatwierdzone już uprzednio wsparcie w planach na 2016 rok, oraz zabroniono jednostkom i instytucjom wojska wszelkiej współpracy z nami.

W następstwie takich działań dowódcy jednostek i szefowie instytucji podległych MON zostali zmuszeni (kolejnymi pismami) do wyrzucenia nas (organów Związku) z użyczonych pomieszczeń (pomimo podpisanych umów użyczenia) , w których mieściły się siedziby władz, izby pamięci i gdzie spotykali się członkowie Związku. W trybie pilnym zostaliśmy zmuszeni do opuszczenia biura Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP, likwidacji Izby Pamięci, która zajęła 1 miejsce w konkursie na szczeblu centralnym, wyprowadzenia sztandarów, archiwów, kronik i dokumentacji, w tym dokumentacji finansowej. Zmuszeni zostaliśmy do zabezpieczenia wszystkiego w prywatnych mieszkaniach i garażach. Podobne szykany spotkały koła naszej organizacji wojewódzkiej.

W dniu 25 lutego aktywiści Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego spotkali się w dotychczasowej siedzibie w celu uroczystego wyprowadzenia sztandarów i pożegnania (mamy nadzieję, iż chwilowego) Sił Zbrojnych. W towarzystwie sztandarów zdjęliśmy tablicę informacyjną Związku i pochyleniem sztandarów pod tablicą Pamięci Żołnierzom 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej symbolicznie pożegnaliśmy Siły Zbrojne RP.

Związek, pomimo szykan ze strony MON, będzie działał i wypełniał powinności statutowe ku chwale Ojczyzny i dla dobra środowiska wojskowego.

Poniżej zdjęcia z tej smutnej uroczystości.

P1100361P1100366P1100370-001P1100381DSCN3290FSCN3296