www.zzwp-bydgoszcz.pl
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego    Kujawsko-Pomorski Zarząd Wojewódzki w Bydgoszczy
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Kontakt

25.06.2014

IX Festiwal Polskiej Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej MROCZA 2014

W 2005 roku z inicjatywy Koła nr 1 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Kujawsko-Pomorski Zarząd Wojewódzki (ówcześnie Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy) zorganizował przegląd pieśni patriotycznej i żołnierskiej w Bydgoszczy. Stało się to możliwe dzięki Pani Kamili Łącznej, która poszukiwała nowych kierunków współpracy kulturalnej z różnymi środowiskami. Zaczynaliśmy skromnie, do przeglądu zaproszono kilka zespołów reprezentujących młodzież szkolną. Przez kolejne lata wzrastała liczba uczestników przeglądu, który został przeniesiony do Mroczy gdzie Pani Kamila Łączna pracowała na stanowisku Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

W bieżącym roku postanowiono przekształcić „przegląd” w IX Festiwal Polskiej Pieśni Patriotycznej    i Żołnierskiej, który odbył się 17 maja w Mroczy.

Organizatorami Festiwalu byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy, Koło nr 1 Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Bydgoszczy, Kujawsk -Pomorska Chorągiew ZHP w Bydgoszczy, Koło Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Mroczy, Polski Związek Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy oraz Nakielski Ośrodek Kultury.

Festiwal otworzyli: Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza Leszek Klesiński i Kamila Łączna, która powitała uczestników i gości wśród których znaleźli się m. in. płk Juliusz Nowak-Szef Wydziału Mobilizacji Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy, płk dypl. Józef Mól – Prezes Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, mjr Janusz Koźmiński-Szef wydziału Rekrutacji WKU w Bydgoszczy, Radne Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego: Elżbieta Krzyżanowska, Silvana Oczkowska i Lucyna Andrysiak, Tadeusz Sobol-Starosta Nakielski oraz panie i panowie licznie reprezentujący Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

Po oficjalnym otwarciu Festiwalu Prezes Kujawsko-Pomorskiego ZW ZŻWP płk dypl. Józef Mól wyróżnił w imieniu Kapituły Odznaki, Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Leszka Klesińskiego Odznaką „Za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”.

W rywalizacji uczestniczyło 4 chóry, 12 zespołów oraz 17 solistów.

Występy oceniało jury w skladzie: przewodniczący-mjr Krzysztof Matraszek oraz członkowie Orlin Bebenow i Michał Rajewski. Imprezę prowadziła i prezentowała uczestników Karolina Kubicka-nauczycielka           z Mroczy.

W poszczególnych kategoriach laureatami zostali:

Chóry

   I    miejsce Chór Szkolny Gimnazjum Jana Pawła II w Mroczy

II   miejsce Chór Sereno Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie

III  miejsce Chór Vigor Stowarzyszenia z Potrzeby Serca-Domu Dziennego Pobytu w Bydgoszczy

Zespoły w grupie seniorzy

   I    miejsce Mroczanki przy M-GOKiR Mrocza

II   miejsce Nakielanki przy NOK Nakło

III  miejsce Łochowianie przy GCK w Łochowie

Zespoły w grupie młodzieżowej

I    miejsce Zespół Wokalny przy MGOK Więcbork

II   miejsce Zespół Błękitne Berety przy Klubie Inspektoratu Wsparcia SZ w Bydgoszczy

III  miejsce Bartek Woźnica i Łukasz Wrembel ze Szkoły Podstawowej W Kruszynie

III  miejsce Studio VOX Centrum Kultury w Łochowie

Soliści

I    miejsce Magdalena Barthis-Klub Inspektoratu Wsparcia SZ w Bydgoszczy

II   miejsce Norbert Grajczyk-Publiczne Gimnazjum w Janowie Wlkp.

III miejsce Barbara Ligocka-Klub Inspektoratu Wsparcia SZ w Bydgoszczy

Wyróżniono

   Michała Sercowa prowadzonego przez Karola Koziela.

 

Fundatorzy Pucharów i Nagród:

  1. Puchar Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy
  2. Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego za zajęcie I miejsca w kategorii chóry
  3. Statuetka Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla najlepszego chóru
  4. Puchar Prezesa Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy WP za zajęcie               I miejsca w kategorii solista
  5. Puchar Komendanta Oddziału Żandarmerii w Bydgoszczy za zajęcie I miejsca w kategorii zespoły
  6. Puchar Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy
  7. Puchar Burmistrza Miasta i Gminy  Mrocza
  8. Puchar Starosty Powiatu Nakielskiego
  9. Torba sportowa ufundowana przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919               im. ppor. Franciszka Borzycha
  10. Słownik Ortograficzny ufundowany przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 im. ppor. Franciszka Borzycha
  11. Encyklopedia Język Polski ufundowana przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego           1918-1919 im. ppor. Franciszka Borzycha
  12. Albumy (szt.2) ufundowane przez Chorągiew Kujawsko-Pomorską ZHP

 

Wszystkim laureatom gratulujemy i zapraszamy na rok jubileuszowy 2015.

 

Stanisław Mandziuk

Zobacz zdjęcia w „galerii”

02.06.2014

Gdynia – Port Marynarki Wojennej i inne

W dniu 30 maja br członkowie naszej organizacji wojewódzkiej ZŻWP wraz z rodzinami zwiedzili Port Wojenny na Oksywiu, Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Marynarki Wojennej. Wycieczkę zorganizowało Koło Nr 19 przy współpracy z biurem Zarządu Wojewódzkiego. Dla wielu z uczestników była to pierwsza wizyta w Porcie  i na okrętach Marynarki Wojennej. Mieliśmy możliwość zapoznania się z aktualnym stanem naszej MW, a także zobaczyć na własne oczy zarówno wysłużone okręty, jak i nowe nabytki, w tym fregatę ORP „Tadeusz Kościuszko”. Przewodników zapewniła nam 3. Flotylla Okrętów. Młode i urocze dziewczyny – marynarze – ciekawie opowiadały o życiu na okręcie i ich służbie. Kierownictwo zapewniło zgłodniałym  już wycieczkowiczom smaczny obiad, więc mogliśmy kontynuować zwiedzanie. Udaliśmy się zatem do  Muzeum Miasta Gdyni. Ciekawie o jej historii, współczesności i planach opowiadał jej mieszkaniec i nasz Kolega – Włodzimierz Sikorski. Ostatnim obiektem było Muzeum Marynarki Wojennej. Nie tylko my żołnierze, ale i cywile byli zainteresowani historią, uzbrojeniem, wyposażeniem naszej Marynarki Wojennej od zarania jej dziejów do dzisiaj. Po zwiedzaniu mieliśmy czas i ochotę na spacer po plaży i nabrzeżu Gdyni. Dopisała nam pogoda – było ciepło i w większości słonecznie. Wracaliśmy w radosnym nastroju z piosenką na ustach. Dziękujemy Kierownikowi wycieczki kol. Grzegorzowi Sikorskiemu i wspierających Go kolegów Marka Plita i Kazimierza Walczaka. Dziękujemy 3. Flotylli Okrętów za umożliwienie zwiedzania oraz Wojsku Polskiemu za wydzielenie autokaru.

Zdjęcia w Galerii – Gdynia – Port Marynarki