www.zzwp-bydgoszcz.pl
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego    Kujawsko-Pomorski Zarząd Wojewódzki w Bydgoszczy
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Kontakt

30.04.2019

Spotkanie z oficerem łącznikowym misji ONZ

W dniu 12 kwietnia 2019 r. w siedzibie Lokalnej Grupy Działania Miasta Inowrocławia odbyło się spotkanie członków i sympatyków Koła nr. 7 ZŻWP z mjr rez. Markiem Mygą – oficerem łącznikowym misji ONZ w Sudanie Południowym , byłym żołnierzem 56 Bazy Lotniczej.

Zaproszony przez Zarząd Koła gość zapoznał zebranych z historią powstania, podziałem administracyjnym , strukturą etniczną, polityką, gospodarką oraz transportem Sudanu Południowego.

Sudan Południowy wyodrębnił się głównie za sprawą oczekiwań wielkich zysków z wydobycia ropy naftowej, której złoża rzeczywiście się tam znajdują. Tyle, że poza tymi złożami kraj startował od zera. Stolicę- Dżubę trudno nazwać metropolią, to raczej niekończące się osiedle zbitych z wszystkiego co pod ręką domków. Jest to miejsce, w którym lepiej nie poruszać się samemu, a już w ogóle po zapadnięciu zmroku.

            Dopiero niedawno zaczęto budować tam drogi i budynki użyteczności publicznej. Na turystów Sudan raczej nie ma co liczyć, bo krajobraz jest monotonny- płaski, pozbawiony lasów.

Od 2009 roku na terenie Sudanu trwały walki między rywalizującymi plemionami. Walki w Sudanie Południowym wybuchły tuż przed referendum niepodległościowym. Konflikt wzniecił bunt gen. George’a Athora z plemienia Murle stojącego na czele Demokratycznego Ruchu Sudanu Południowego, następnie Peter Gadet z Nuerów, przywódca Armii Wyzwolenia Sudanu Południowego, a także David Yau Yau Murle. Powyżsi dowódcy walczyli z Ludową Armią Wyzwolenia będącą wojskiem narodowym. Buntownicy oskarżali rząd o korupcję i autokratyzm.

Ponadto w maju 2011 roku po aneksji przez Sudan, Asyei rozpoczęły się walki graniczne, gdzie funkcjonowały bojówki antysudańskie, wspierane przez Sudan Południowy.

Przebieg konfliktu to konflikt wokół referendum, Rebelia gen. George’a Athora, Bunt Petera Gadeta, Aneksja Abyei i proklamacja niepodległości, walki plemienne, działania przeciwko SSDM i zabiegi pokojowe, Bunt Davida Yau Yau, wojna domowa Dinka-Nuerowie.

Sudan Południowy Republika Sudanu Południowego- afrykańskie państwo ze stolicą Dżubie, powstało 9 lipca 2011 roku w wyniku odłączenia się od Sudanu, na mocy porozumienia rządu sudańskiego z Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu, które zakończyło II wojnę domową w Sudanie – najdłuższą wojnę domową w Afryce.

ppłk w st. spocz. Andrzej Dargacz – rzecznik Koła nr 7 w Inowrocławiu

GALERIA ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA: -> kliknij ten link Spotkanie z oficerem łącznikowym misji ONZ

Zdjęcia: Marek Myga