www.zzwp-bydgoszcz.pl
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego    Kujawsko-Pomorski Zarząd Wojewódzki w Bydgoszczy
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Kontakt

27.01.2015

XVII nocny marsz szlakiem Powstania Wielkopolskiego

Organizacja wydarzeń, związanych z Powstaniem Wielkopolskim na Kujawach należy już do tradycji w działalności członków Koła nr 7 ZŻWP przy 56. Bazie Lotniczej w Inowrocławiu. Od 17 lat organizujemy nocny rajd powstańczym szlakiem Powstania Wielkopolskiego.

W tym miejscu warto przypomnieć bohaterską działalność kapitana Pawła Cymsa, który dowodząc wojskami powstańczymi, wyzwolił w dniu 5 stycznia 1919 r. Inowrocław. Rajd na Kujawy był decyzją podjętą wbrew głównemu dowództwu. Dzięki coraz większej wiedzy na temat powstania i jego okoliczności mamy okazję do rozpatrywania podejmowanych decyzji, biorąc pod uwagę cele strategiczne, wyszkolenie i uzbrojenie, sytuację powstańców. Cieszy, że rośnie zainteresowanie zwycięskim powstaniem, nam szczególnie zależy na tym, by dotrzeć do młodego odbiorcy.

Dlatego pod koniec ubiegłego roku zorganizowaliśmy marsz miejscami pamięci związanymi z Powstaniem Wielkopolskim, braliśmy udział w obchodach wyzwolenia Inowrocławia, a ten rok rozpoczęliśmy XVII Nocnym Marszem Szlakiem Powstania Wielkopolskiego. Tegoroczną trasę rozpoczęliśmy w Inowrocławiu pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, który mieści się na ul. Orłowskiej, gdzie uczestnicy marszu zapalili znicze oraz udali się autokarami do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościelcu Kujawskim.

Na terenie szkoły młodzież szkolna wzięła udział w konkursie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim przeprowadzonych przez członków Koła nr 7 oraz zawodach strzeleckich na strzelnicy szkolnej.
Najlepszą wiedzą o Powstaniu Wielkopolskim wykazali się: Szymon Ludwig z Gimnazjum nr 1, Marta Dudek z Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich, Jakub Michalski z Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny, Jan Biernacki ze Szkoły Podstawowej w Inowrocławiu, Paweł Książek z Zespołu Szkół Integracyjnych oraz Marek Michalski z Gimnazjum nr 2.
Najlepsze wyniki w strzelaniu uzyskali: Adam Kubiak ze Szkoły Podstawowej, Bartosz Nierchlewski z Zespołu Szkół Integracyjnych, Aurelia Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Patryk Kubiak z Gimnazjum nr 1.
Ponadto członkowie zarządu Koła nr 7 ZŻWP wręczyli dla przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 4 puchar dla najliczniejszej grupy turystycznej biorącej udział w Nocnym marszu Szlakiem Powstania Wielkopolskiego.
Po wręczeniu nagród i dyplomów uczestnicy marszu z zapalonymi pochodniami udali się pieszo w drogę powrotną przez Mimowolę do Inowrocławia. Współorganizatorami marszu był Urząd Miasta w Inowrocławiu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościelcu Kujawskim oraz Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Inowrocławiu..

W rajdzie na trasie Kościelec – Mimowola – Inowrocław wzięły udział 243 osoby.

GALERIA ZDJĘĆ IMPREZY: -> kliknij ten link XVII nocny marsz

ppłk w st. spocz. Andrzej Dargacz – rzecznik Koła nr 7 przy 56. Bazie Lotniczej
w Inowrocławiu